Historia

Pochodzenie i historia jogi

Czy znasz historię jogi? Jest to dyscyplina fizyczna i umysłowa praktykowana przez miliony ludzi na całym świecie, jednak niewielu zna historię jogi, jej początki i tradycję.

Pochodzenie jogi

Joga pochodzi z Indii, jednak bardzo trudno jest wskazać początki jogi. Zarówno historykom, jak i specjalistom od kultury indyjskiej trudno jest określic początki jogi, ponieważ rozszyfrowanie tekstów rodowych kultury wedyjskiej jest bardzo trudne. A posiadanie w ogóle jakichkolwiek tekstów pisanych jest cudem samym w sobie, gdyż kultura ta była pierwotnie przekazywana ustnie.

Według badaczy, najwcześniejsze formy jogi miałyby miejsce między 10 000 a 5 000 lat p.n.e. Źródło to opiera się na pozycji posągów znalezionych w starożytnych miejscach, przypominających osoby praktykujące jogę, podczas medytacji.

Niektóre dowody wskazują, że cywilizacja, w której powstała joga, była pokojowa, wspierająca i wspólnotowa. Celem praktykowanej wówczas jogi, było przywłaszczenie sobie mocy bogów poprzez regularne wykonywanie dość ciężkich ćwiczeń dla ciała i zmysłów. Dowiedz się, dlaczego warto praktykować jogę w obecnych czasach: https://www.pacz.pl/dlaczego-warto-praktykowac-joge/

Historia jogi: jej ewolucja na przestrzeni lat

Jak już wspomnieliśmy, około X wieku p.n.e. istniała kultura, która praktykowała braminizm, czyli system rytualny polegający na wykonywaniu ciężkich ćwiczeń. Znacznie później, około IV wieku p.n.e., powstały Yoga sūtra.

Od II wieku naszej ery praktyka jogi zaczęła rozprzestrzeniać się na inne części świata. Stało się to w dużej mierze dzięki Arabom, Grekom, Persom i Marco Polo, znanemu włoskiemu odkrywcy.

Wymiana kulturowa i handlowa około XVI wieku doprowadziła do odkrycia nowych praktyk, takich jak joga. Opis tej dyscypliny został przetłumaczony i opublikowany na Zachodzie, dlatego różne teksty zachodnie datują ją na okres między XVI a XVIII wiekiem.

Tak zwani „wielcy jogini” wykorzystali pączkującą globalizację, która rozpoczęła się w XIX wieku, aby wyjaśnić reszcie świata, czym jest prawdziwa natura jogi. Przykłady obejmują: Swami Vivekananda (1863-1902), który zorganizował kilka konferencji na ten temat; Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (1918-2014), który założył Iyengar Yogę; czy Sri Krishna Pattabhi Jois (1915-2009), nauczyciel Ashtanga Yogi. Z czasem otwarto wiele ośrodków poświęconych jodze, joga także trafiła na siłownie. Jednak to właśnie od 2011 roku zaczął się wielki rozkwit jogi.

Similar Posts