Turystyka

Dlaczego warto zdecydować się na wakacje w Polsce?

Obywatele Rzeczypospolitej często marzą o zagranicznych wakacjach, a najbardziej obleganym kierunkiem jest od lat południe Europy. Dostępne na różnych portalach ankiety pokazują, że Polaków kusi nie tylko gorący klimat, ale także historia i architektura (m.in. zabytki antycznej Grecji, czy Rzymu). Nie wiedzieć czemu, obywatele bardzo często nie chcą zapoznać się z historią i geografią swojego kraju, a te są przecież bardzo interesujące.

Polska jest krajem o ponad tysiącletniej tradycji. Być może ten okres w porównaniu z Grecją, Rzymem, czy Egiptem nie wydaje się być długi, niemniej jednak każdy pasjonat historii znajdzie z pewnością coś dla siebie.

Nasze państwo było niegdyś monarchią, a pozostałością tego stanu rzeczy są przepiękne budowle – zamki i pałace wznoszone przez królów i książąt. Turystyczny szlak śladem monarszych posiadłości warto rozpocząć w Krakowie, którego wizytówką jest zamek na Wawelu. Dalej – jura krakowsko-częstochowska i szlak orlich gniazd, czyli pozostałości po strzegących średniowiecznej granicy warowniach, zbudowanych na niezwykle interesujących wapiennych skałach. Obowiązkowym punktem dla zwiedzających jest także stolica państwa – Warszawa. Oprócz perełek architektury, w mieście można zwiedzić liczne muzea. Dalej warto udać się do Torunia, gdzie znajduje się jeden z zamków krzyżackich, który zachował się w świetnym stanie. Sam spacer po starówce miasta jest bez wątpienia fascynujący, ponieważ Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski. Z Torunia można udać się do Malborka, nad którym króluje największa w Europie twierdza – pozostałość głównej siedziby Zakonu Krzyżackiego.

Wycieczkę szlakiem wspomnianych wyżej budowli można połączyć z podziwianiem różnorodnej polskiej przyrody. Tereny naszego kraju są bardzo rozmaite, co jest prawdziwym atutem turystycznym. Na południu kraju góry – Tatry, Sudety, Beskidy – każdy fan górskich wspinaczek znajdzie coś dla siebie, w zależności od poziomu zaawansowania. Im dalej na północ, tym więcej równin, a więc także przepięknych, bogatych krajobrazowo lasów, parków narodowych, jezior. Z kolei na samej północy – Bałtyk, który być może nie zachwyca temperaturą wody, jednak w porównaniu do wybrzeży południowej Europy, jest na pewno mniej zatłoczony.

Polska to również wspaniała kultura. Niemal każdy region kraju ma swoje tradycje, zwyczaje, stroje ludowe, pieśni, orientalne zdobienia i gwarę. Ta różnorodność dowodzi, iż Polacy są narodem wielokulturowym, a nie – wbrew powszechnym opiniom – jednostajnym.

Warto na końcu przytoczyć jedno z wspomnianych powyżej ludowych porzekadeł – ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Polska jest bez wąpienia ciekawa i to pod wieloma względami. Trzeba jednak znaleźć w sobie chęć dokładniejszego poznania historii, geografii i kultury tego kraju.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Dlaczego warto zdecydować się na wakacje w Polsce?
  1. Wakacje za granicą są atrakcyjne głównie z jednego powodu. Jest to coś nowego, nowa kultura, gastronomia, natura. To sprawia, że wyjazd jest wyjątkowy.

Comments are closed.